Kontynenty #54

5 października kolejne z cyklu Kontynenty. Tym razem odbędziemy reporterską podróż po Gwatemali. Nasi goście opowiedzą o  wyborach majańskich królowych. Wydarzenie jak zawsze odbędzie się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. 

W programie:
18:00 | TROPEM MAJAŃSKICH KRÓLOWYCH. Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan
Wybory reinas indígenas, majańskich królowych, odbywają się w całej Gwatemali. W jednym z regionów jest ich około dwustu, a przyznawanych tytułów nikt nie jest w stanie zliczyć. Jednak wydarzenia te nie są konkursami piękności, choć na nich początkowo były wzorowane. Królowa ma być ambasadorką swojej społeczności – dzielnicy, wsi czy miasta. Reprezentuje majańską kulturę, dlatego w konkurencji liczy się znajomość rdzennego języka i kultury oraz charyzma.
Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan od lat dokumentują i opisują świat współczesnych Majów. W styczniu tego roku drugi raz ruszyli tropem reinas indígenas, by obserwować wybory, odwiedzać kandydatki w ich domach i uczestniczyć w życiu niewielkich, majańskich wspólnot. Podczas prelekcji opowiedzą o podróży po peryferiach Gwatemali. I o życiu królowych: lokalnych liderek, a czasem też celebrytek, które swoje 5 minut sławy starają się poświęcić tematom takim, jak walka z rasizmem, równouprawnienie czy ekologia.
Teksty i fotoreportaże o majańskich królowych ukazały się m.in. w „The Guardian”, „Piśmie”, „Polityce” i „Podróżach”.

 

JULIA ZABRODZKA. Z wykształcenia socjolożka. Z zawodu fotografka, która czasem pisze o miejscach i ludziach. Przez lata była związana z miesięcznikami „Podróże” i „Voyage”. Publikowała też w takich tytułach jak: „Wysokie Obcasy”, „Pismo”, „Polityka”, „Znak”, „Esquire” i „The Guardian”. Finalistka konkursów fotograficznych: im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia”, „Leica Street Photo”, „Talent Roku” galerii Pix.house i dwukrotnie „Grand Press Photo”. Regularnie wraca do Ameryki Środkowej, gdzie w sumie spędziła ponad rok.

 

 

 

BARTEK KAFTAN. Dziennikarz, redaktor i tłumacz. Przez ostatnie cztery lata był redaktorem prowadzącym miesięcznika „Podróże”. Pisał również dla „Polityki”, „Wysokich Obcasów”, „Kukbuka”, „Esquire” i „Voyage”.  Lubi wracać w te same miejsce: najchętniej na daleki zachód – ziemie Majów w Meksyku i Gwatemali – albo bardzo bliski wschód i południe – na Podlasie, Morawy i Spisz.

 

 

Z uwagi na obowiązujący reżim sanitarny i w trosce o zdrowie uczestników spotkania przed wejściem poprosimy Was o podpisanie deklaracji związanej z procedurą organizacji wydarzenia. 

Zapraszamy!

bip
Zobacz Lubelskie Centrum Konferencyjne LCK w serwisie mojekonferencje.pl